DUYURULAR ve HABERLERGERİ
Akademik Girişimcilik Örneği Girişimci Adaylarına Anlatıldı...13.10.2016
Akademik Girişimcilik Örneği Girişimci Adaylarına Anlatıldı...

Akademik Girişimcilik’te Bilgi ve Deneyim Paylaşımı Toplantısı 12 Ekim 2016, Çarşamba günü Kongre Merkezi Kırmızı Salon’da gerçekleştirildi. Prof. Dr. Ferhat Kara’nın konuk konuşmacı olarak yer aldığı toplantı, ARİNKOM TTO yöneticisi Mehmet Hakan Dağ’ın gerçekleştirdiği açılış konuşması ile başladı.

M. Hakan Dağ’ın ardından söz alan ARİNKOM TTO Girişimcilik ve Sermaye Destekleri Koordinatörü Burçak İlter Timurçin katılımcılara “Akademik Girişimcilik” konulu bir sunum gerçekleştirdi. Timurçin, sunumunda akademik bilginin ticarileştirilmesi ve lisanslama, akademisyenlerin şirket kurmasına ilişkin kanunlar, Anadolu Üniversitesi destekleri ve kamu destekleri başlıklarında bilgilendirmelerde bulundu. Yeni iş modellerinde, üniversitelerde üretilen bilimsel bilginin ticari faydaya dönüştürülmesinin önem kazanmaya başladığına dikkat çeken Timurçin, sözlerine şu şekilde devam etti: “Bilgiyi ticarileştirme yolunda birey, akademisyen kişiliğinin yanında iş adamı kişiliği de kazanarak şirket kurup lisanslama ve patent çalışmaları yürüterek faaliyet gösterebilir. Üniversite ve ticaretin ortak paydada buluşmadığı zamanlarda akademisyenin ticari faaliyetlere katılımı kısıtlıydı. Ancak yeni dönemde hazırlanacak olan kanun düzenlemeleriyle akademisyenlerin ticari faaliyetlere katılımının önü açılacak. Bu düzenleme akademik yükselme kurallarındaki ilkeler arasına ticari faaliyetleri de ekleyecek,” dedi.

Sonrasında söz alan Prof. Dr. Ferhat Kara dört akademisyenle beraber kurucu ortaklığını yaptıkları ve başarılı bir “Akademik Girişim” örneği olan MDA İleri Teknoloji Seramikleri Ltd. Şti. ile ilgili deneyimlerini anlattı. Şirketin, 2004 yılında kurulduğunu ifade eden Prof. Dr. Kara, o yıllarda destek programlarının bulunmaması nedeniyle tüm ihtiyaçları bireysel kaynaklarından karşıladıklarını söyledi. Bilim insanı olarak var olan araştırma merakımızın yanında keşfettikleri bilginin üretim sonuçlarını da merak ettiklerini belirten Kara, MDA’nın da bu merakın bir ürünü olarak ortaya çıktığını dile getirdi. Son olarak, ileri teknoloji seramikleri alanında Ar-Ge ve üretim faaliyeti yürüten ekonomik gücü yüksek şirketler arasında ayakta kalabilmek için sürekli yatırım yapmak durumunda olmanın gerekliliğine dikkat çeken Prof. Dr. Ferhat Kara, sermayeye sahip olabilmek için de patent çalışmalarının önemli olduğunu ifade ederek sözlerini noktaladı.

Deneyimlerini katılımcılara aktaran Kara, etkinlik sonunda girişimci adaylarının sorularını yanıtlayarak tavsiyelerde bulundu.

Etkinlik, M. Hakan Dağ’ın Prof. Dr. Ferhat Kara’ya sunduğu teşekkür belgesini takdim etmesinin ardından son buldu. 

İLETİŞİM

Anadolu Üniversitesi
Yunus Emre Kampüsü
Teknoloji Bahçesi
ANAÇ Ön Kuluçka Merkezi
26470 ESKİŞEHİR
  • Telefon:(0 222) 335 26 51
  • Telefon:(0 222) 335 05 80 - 1669
  • ARİNKOM TTO Tel:(0 222) 334 05 80 – 4598
  • E-Posta:anac@anadolu.edu.tr
Hayatınızı Kolaylaştırır...